MŁODZIEŻOWE CENTRUM WOLONTARIATU 2021-2022
Celem projektu jest zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży ze społeczności miasta Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego poprzez rozwijanie idei wolontariatu
tzn. poprzez utworzenie Młodzieżowego Centrum Wolontariatu w ramach którego
48 wolontariuszy weźmie udział w warsztatach o charakterze obywatelskim
w okresie 02. 08. 2021 r. – 30. 06. 2022 r.
Zadanie stanowi autorską inicjatywę wnioskodawcy polegającą na kształtowaniu umiejętności liderskich w dziedzinie aktywności obywatelskiej i społecznej wśród młodzieży w wieku 13-15 lat. Przedmiotowe zadanie realizowane będzie przez Fundację Perspektywa na terenie Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego. W ramach Centrum zostaną zorganizowane zajęcia o charakterze warsztatowym dla młodzieży w wieku 13-15 lat, które będą miały na celu kształtowanie postaw obywatelskich w oparciu o rozwój indywidualnych zdolności i kompetencji jej uczestników. Uczestnikom projektu zostaną zaoferowane trzy rodzaje warsztatów w zależności od preferencji zainteresowanych osób. Będą to: warsztaty w ramach cyklu Szkoła Lidera, warsztaty dziennikarsko-reporterskie oraz zajęcia rękodzielnicze. Warsztaty mają na celu zachęcić młodzież do uczestnictwa w wolontariacie poprzez rozwój swoich naturalnych zdolności. Ważnym elementem zadania będzie utworzenie przy wsparciu uczestników tzw. banku inicjatyw. Jest to inicjatywa w ramach, której wolontariusze oferują swój czas lub swoje umiejętności, z których mogą skorzystać osoby potrzebujące za pośrednictwem banku inicjatyw.
PFRON 2020-2021
Opis zadania:
Skutki epidemii wywołanej przez covid-19 widoczne są w środowisku, w którym działamy, wśród naszych podopiecznych, beneficjentów projektów. Izolacja społeczna wymusiła odwołanie stałych zajęć stacjonarnych. Widzimy negatywne konsekwencje koniecznej izolacji społecznej dla rodzin, młodzieży i seniorów zmagających się z niepełnosprawnością
w sferze psychicznej: osamotnienie, stany lękowe i depresyjne, problemy wychowawcze
i partnerskie, finansowe, problemy w radzeniu sobie z emocjami również zachowaniami agresywnymi.
Aby efektywnie włączyć się w przeciwdziałanie skutków covid-19 dla dzieci i młodzieży, seniorów oraz ich rodzin borykających się z niepełnosprawnością potrzebujemy dodatkowych funduszy na poradnictwo specjalistyczne psychologiczne/psychogiczno-terapeutyczne.
Zadanie publiczne jest realizowane w terminie od 01.12.2020r do 30.06.2021r.
Zadanie publiczne jest realizowane ze środków przyznanych przez PFRON w kwocie
57 850,00zł.
W ramach zadania publicznego osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności zamieszkujące województwo warmińsko-mazurskie otrzymają profesjonalne wsparcie psychologa w dowolnej formie: stacjonarnej w siedzibie fundacji przy ul. Leyka 7
w Olsztynie lub w formie tele- lub video- porady.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Więcej informacji w grafice poniżej.
Zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie na Facebook’u:
https://www.facebook.com/Fundacja-Perspektywa-Olsztyn-100590468732688
ASOS 2020
Tytuł projektu: „Pomocna dłoń”
Cel: zwiększenie dostępności oraz podniesienie jakości usług społecznych 80 opiekunów osób starszych oraz 20 osób w wieku 60+ z terenu powiatu olsztyńskiego w okresie od 1. 04. 2020 r. do 31. 12. 2020 r.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020- ASOS 2014-2020 – ASOS 2014-2020. Realizowany przez Fundację „Perspektywa”.
Co udało się zrealizować:
1. Poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność edukacyjną 80 opiekunów osób starszych oraz 20 osób starszych w wieku 60+z terenu pow. Olsztyńskiego w okresie 01.04.2020-31.12.2020r. Realizacja nastąpiła poprzez zajęcia podczas, których podopieczni oraz członkowie ich rodzin nauczyli się nowych sposobów pokonywania trudności – osoby te zdobyły wiedzę i umiejętności z zakresu wsparcia psychologiczno-neurologicznego, sposobów relaksacji, wykorzystywania siły własnego umysłu oraz wzmocnienia poprzez zagwarantowanie fachowej opieki. Dzięki nabytej wiedzy uczestnicy projektu nauczyli się jak radzić sobie w sytuacjach stresowych i trudnych jakim jest np. obecny czas pandemii. Zadanie ze względu na stan epidemiologiczny w kraju było realizowane od 01.07.2020 do 31.12.2020r.
2. Zwiększenie dostępności, podniesienie jakości usług społecznych oraz wspieranie działań na rzecz samopomocy i samoorganizacji 20 osób starszych w wieku 60+ z terenu pow. Olsztyńskiego w okresie od 01.04.2020r. do 31.12.2020r. Cel został zrealizowany poprzez rozwój systemów wsparcia umożliwiających zaspokojenie potrzeb specyficznych dla wieku podeszłego w szczególności u osób starszych o ograniczonej samodzielności (dzięki odbytym szkoleniom opiekunowie zapewniają podopiecznym zaspokojenie ich potrzeb oraz w miarę możliwości usprawnienie ich codzienności). Oprócz tego nastąpił rozwój usług społecznych oraz wykonanie usług opiekuńczych poprzez opiekunki środowiskowe, które w wyznaczonym czasie i zakresie sprawowały opiekę nad 20 podopiecznymi. W trakcie projektu odbyło się również wcześniej wspomniane szkolenie dla opiekunów z zakresu opieki nad osobami starszymi – niesamodzielnymi – dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom, w odpowiedzi na potrzeby podopiecznych powstała dobrze funkcjonująca sieć samopomocy, w której świadczone są usługi zaspokajające bieżące, specyficzne potrzeby podopiecznych. Dzięki sieci samopomocy tworzą się również więzi, które są nieocenioną wartością dodaną projektu. Cel ze względu na panującą pandemię był realizowany od 01.07.2020r. do 31.12.2020r.
3. Wzmocnienie potencjału poprzez wzrost liczby wolontariuszy oraz wzrost rozpoznawalności wśród mieszkańców regionu do końca 2020r. Dzięki rzetelnej organizacji oraz realizacji zadań wynikających z realizacji projektu zadanie publiczne „Pomocna dłoń!” zyskało rozpoznawalność w regionie wśród osób starszych oraz osób młodych otwartych na potrzeby osób starszych. W realizację projektu zaangażowało się 22 wolontariuszy z powiatu olsztyńskiego. Zadania realizowane podczas projektu nie tylko przyczyniły się do wzrostu rozpoznawalności, ale także do wzrostu wiedzy na temat problemów, z którymi borykają się osoby starsze.
4. Poprawa kondycji psychicznej seniorów oraz członków rodzin seniorów niesamodzielnych objętych wsparciem w ramach realizacji usług społecznych z terenu pow. Olsztyńskiego w okresie od 01.04.2020 do 31.12.2020r. Seniorzy oraz opiekunowie – członkowie ich rodzin mieli zagwarantowane stałe poradnictwo psychologiczne oraz terapeutyczne w formie indywidualnej bezpośredniej oraz telefonicznej (jeśli uczestnicy projektu uważali, iż takowa jest dla nich bardziej bezpieczna). Dla poprawy kondycji psychospołecznej seniorów zostały zorganizowane 3 pikniki integracyjne z dodatkowymi atrakcjami takimi jak przejażdżka bryczką, ognisko, tańce i animacje. We wszystkich formach działań projektowych uczestników wspierali wolontariusze. Cel ze względu na panującą pandemię był realizowany od 01.07.2020r. do 31.12.2020r.
5. Wzrost dostępu do kultury, turystyki i zajęć sportowych 80 opiekunów osób starszych oraz 20 osób starszych w wieku 60+z terenu pow. Olsztyńskiego w okresie od 01.04.2020 do 31.12.2020r. W ramach dostępu do kultury, turystyki i zajęć sportowych nastąpiło rozszerzanie dostępności dla seniorów ww. usług w zakresie założonym w projekcie. Podopieczni oraz opiekunowie wg. wybranego repertuaru mieli zorganizowane wyjścia do kina oraz teatru w grupach 20 osobowych (seniorzy + ich opiekunowie – asystenci). Dzięki takiej stymulacji uczestnicy projektu mieli więcej motywacji do udziału w zajęciach trudnych, wzmocniła się także ich samoocena oraz stan psychiczny. Zorganizowano również wycieczkę turystyczną do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, turniej gry w bulle z nagrodami, spacery z kijkami. We wszystkich formach aktywności uczestników projektu wspierali wolontariusze. Cel ze względu na panującą pandemię był realizowany od 01.07.2020r. do 31.12.2020r.
ASOS 2016
Tutuł projektu: „Dojrzałość dobrze zaprojektowana”
Cel: zwiększenie dostępności oraz podniesienie jakości usług społecznych 60 opiekunów osób starszych oraz 100 osób starszych w wieku 60+ z terenu woj. warmińsko-mazurskiego w okresie od 1. 06. 2016 r. do 31. 12. 2016 r.